NOSPR / Stefan Asbury / 80. rocznica urodzin Krzysztofa Jakowicza

Sala koncertowa
niedziela
26 maja 2019 | godz. 12:00
NOSPR / Stefan Asbury / 80. rocznica urodzin Krzysztofa Jakowicza

Program

Max Bruch I Koncert skrzypcowy (ca. 25')

Igor StrawińskiSuita z baletu „Pietruszka” (wersja 1947) (ca. 32')

 

Uwaga! Z przyczyn niezależnych od NOSPR nastąpiła zmiana dyrygenta, który poprowadzi niniejszy koncert. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpi pod batutą Stefana Asbury.

Uwaga! Centrum Edukacji Muzycznej zaprasza na cykl zajęć umuzykalniających dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat, których rodzice lub opiekunowie przebywają na poranku symfonicznym NOSPR!
Więcej informacji

Kompozytorzy padają czasem ofiarą własnego perfekcjonizmu. Najpopularniejszy utwór Brucha rodził się w bólach i w dzieciństwie przeszedł kilka operacji. Prace nad wersją pierwotną I Koncertu zajęły Bruchowi półtora roku – twórca wycofał ją tuż po prawykonaniu w 1866. Bruch poprosił o komentarze między innymi słynnego wirtuoza Josepha Joachima, dyrygenta Hermanna Leviego i skrzypka Ferdinanda Davida, który ćwierć wieku wcześniej doradzał Mendelssohnowi przy jego Koncercie e-moll. Premiera drugiej wersji odbyła się dopiero w 1868, z Joachimem w partii solowej, pod batutą Carla Reinthalera. Kompozycja odniosła taki sukces, że twórca w końcu ją znienawidził. Odsprzedał partyturę za grosze wydawnictwu Simrock i wkrótce gorzko pożałował swojej decyzji. Grany po całym świecie Koncert nie przyniósł mu żadnych korzyści finansowych.

Strawiński umiał lepiej zadbać o swoje interesy. W 1947 wykorzystał okoliczność, że jego burleski Pietruszka nie obwarowano prawami autorskimi – i opracował wersję na małą orkiestrę. Nie była to zresztą pierwsza adaptacja słynnego baletu: w 1921 roku Strawiński zaaranżował Trois mouvements de Petrouchka na fortepian i zadedykował je Rubinsteinowi, który zgodnie z przewidywaniami połknął haczyk i postawił sobie za punkt honoru przezwyciężyć trudności techniczne dzieła. Suita z 1945 – formalnie traktowana jako odrębny utwór – niewiele się różni od wersji kompletnej: kompozytor dokonał zaledwie kilku nieznacznych skrótów w partyturze.

Dorota Kozińska

Dyrygent

Wykonawcy

Marcin Majchrowski komentator

Ceny biletów

30 zł 40 zł 50 zł 60 zł

Abonament