NOSPR / Szymon Bywalec / Śląska Jesień Gitarowa

Sala koncertowa
niedziela
21 października 2018 | godz. 12:00
NOSPR / Szymon Bywalec / Śląska Jesień Gitarowa

Program

Mikołaj GóreckiArioso e furioso. Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję

Joaquin Rodrigo Música para un jardín

Manuel Ponce – Concierto del sur

 

Czas trwania koncertu ok. 70 min.

„Gitara snom płakać każe. Łkanie dusz potępionych ulatuje z jej ust okrągłych” – pisał Federico García Lorca (tutaj w przekładzie Ireny Kuran-Boguckiej). W Andaluzji, ojczyźnie poety, Wschód zawsze jednoczył się z Zachodem, chrześcijaństwo współistniało z islamem, w świat baśni o arabskich księżniczkach wdzierał się pogański demon smutku i samotności. Stamtąd pochodził Andrés Segovia, pierwszy wykonawca i faktyczny współtwórca Concierto del sur (1941) meksykańskiego neoromantyka Manuela Ponce’a (1882–1948) – jego andaluzyjska gitara płacze najwymowniej w środkowym Andante tej trzyczęściowej kompozycji. W

ielkim admiratorem Segovii i południowej tradycji gry na tym instrumencie był Joaquín Rodrigo (1901–1999), którego twórczość wybrzmi dziś w orkiestrowej Música para un jardín (1957), muzycznym obrazie czterech pór roku w madryckim Parku Retiro.

Andaluzyjskie „łkanie dusz” natchnęło również Mikołaja Góreckiego (ur. 1971), kompozytora koncertu Arioso e furioso, powstałego w 2014 roku na zamówienie festiwalu Śląska Jesień Gitarowa. „Jak tarantula, gitara tka wielką gwiazdę, aby łowić westchnienia, pływające w czarnej toni jej sadzawki z drewna”.

Dorota Kozińska

 

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Dyrygent

Wykonawcy

Marcin Dylla gitara
Marcin Majchrowski komentator

Ceny biletów

15 zł 25 zł 30 zł 40 zł

Abonament