NOSPR / Alexander Liebreich / Festiwal Katowice Kultura Natura

Sala koncertowa
piątek
10 maja 2019 | godz. 19:30
NOSPR / Alexander Liebreich / Festiwal Katowice Kultura Natura

Program

Arthur HoneggerJoanna d’Arc na stosie (ca. 80’)

 

Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z Marcinem Majchrowskim, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

 

Joanna, córka uszlachconych włościan z Domrémy w Lotaryngii, odebrała w dzieciństwie staranne wychowanie religijne. W wieku 13 lat złożyła śluby czystości – wkrótce po swoim pierwszym widzeniu, kiedy święty Michał Archanioł, święta Katarzyna i święta Małgorzata zdradzili jej Boży plan wypędzenia Anglików z Francji. W 1429 roku zdołała przekonać Karola VII, by powierzył jej dowództwo odsieczy Orleanu. Pasmo triumfalnych zwycięstw Joanny wywołało zawiść na królewskim dworze. Dziewica Orleańska rok później została ujęta przez Burgundczyków i sprzedana Anglikom. Oskarżono ją o czary i pakt z diabłem. W maju 1431 spłonęła na stosie. Nikt nie stanął w jej obronie.

„Aby zrozumieć czyjeś życie lub jakiś krajobraz, trzeba wybrać właściwy punkt widzenia, a takim jest szczyt. Szczytem życia Joanny d’Arc jest śmierć, stos w Rouen. Z tego szczytu spogląda ona w dramacie, jaki napisałem dla Idy Rubinstein wspólnie z Honeggerem (1892–1955), na wydarzenia, które ją tam przywiodły” – objaśniał Paul Claudel, autor libretta do oratorium Jeanne d’Arc au bûcher (1935). Honegger stworzył dzieło niezwykle emocjonalne i zróżnicowane pod względem formalnym, przeplatając stylizowaną monodię z kunsztowną polifonią, fragmenty recytowane z obszernymi partiami orkiestrowymi. Utwór chwilami przypomina muzykę filmową – również za sprawą nietypowego instrumentarium, w którym poczesną rolę odgrywają fale Martenota, na prawykonaniu obsługiwane przez ich wynalazcę Maurice’a.

Dorota Kozińska

 

Dyrygent

Wykonawcy

Petr Fiala kierownik chóru
Krzysztof Kusiel-Moroz kierownik chóru
Florence Darel Joanna (recytacja)
Jacek Borkowski Brat Dominik (recytacja)
Sarah Aristidou Święta Panienka, sopran
Marita Sølberg Małgorzata, sopran
Gerhild Romberger Katarzyna, alt
Rolf Romei Porcus/Głos/Herold I/Duchowny, tenor
Marcin Habela bas, recytacja
Philippe Tłokiński recytacja

Ceny biletów

20 zł 40 zł 55 zł 70 zł

Abonament