NOSPR / Alexander Liebreich / Szymon Nehring

Sala koncertowa
czwartek
15 listopada 2018 | godz. 19:30
NOSPR / Alexander Liebreich / Szymon Nehring

Program

Stanisław MoniuszkoUwertura do opery „Halka”

Ignacy Jan PaderewskiKoncert fortepianowy a-moll

***

Johannes Brahms – I Symfonia

 

Czas trwania koncertu ok.​ 120 min.

Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z Anną Woźniakowską, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Po koncercie Szymon Nehring będzie podpisywał płyty we foyer NOSPR!

 

Halka (wersja wileńska, 1847; wersja warszawska, 1857) jest pierwszą operą Stanisława Moniuszki (1819-1872) i jedyną, która zyskała szerokie uznanie już za życia kompozytora (wystawienia w Warszawie, Lwowie, Pradze, Moskwie, Petersburgu). Libretto opowiada o nieszczęśliwej góralce, której ukochany Janusz, zubożały szlachcic, bierze ślub z Zofią, córką bogatego Stolnika. Nawet miłość górala Jontka nie może odmienić serca Halki, która, oszalała z rozpaczy, rzuca się ze skały, podczas gdy nowożeńcy składają w kościele małżeńską przysięgę. Uwertura zapowiada myśli muzyczne, które pojawią się w operze. Stanowi zarazem zamkniętą całość, dlatego bywa wykonywana jako uwertura koncertowa.

Koncert fortepianowy a-moll (1888) Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) należy do nurtu późnoromantycznego koncertu wirtuozowskiego. Paderewski, który swymi recitalami wywołał sensację w Wiedniu (1887) i Paryżu (1888), chciał w nim pokazać swe mistrzostwo pianistyczne, stąd szeroki gest i efektowna harmonia kontrastów. Nie brak też kolorytu polskiego, który przejawia się w nawiązaniach do tańców ludowych oraz w nucie melancholijnej, w której słychać echo Chopina (zwłaszcza w Romanzy). O Koncercie a-moll jeszcze przed premierą z entuzjazmem wypowiadał się Camille Saint-Saëns. Paderewski dedykował tę kompozycję swemu wiedeńskiemu mentorowi, polskiemu pianiście i pedagogowi, Teodorowi Leszetyckiemu.

Marcin Trzęsiok

Dyrygent

Wykonawcy

Ceny biletów

20 zł 30 zł 35 zł 45 zł

Abonament