Orkiestra Muzyki Nowej / W słowiańskim kręgu

Sala kameralna
niedziela
8 października 2017 | godz. 18:00
Orkiestra Muzyki Nowej / W słowiańskim kręgu

Program

Marcel Chyrzyński Reflection No. 4 na flet, klarnet, wiolonczelę, perkusję i fortepian

Ivan BuffaIdentity

Jana Kmit’ová Gesichtsstudien

Roman Berger Tenebrae

 

Czas trwania koncertu ok. 65 min

Podczas wieczoru otwierającego serię koncertów z muzyką współczesną spotkają się dwa znakomite zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki najnowszej: Orkiestra Muzyki Nowej oraz Quasars Ensamble. Ten ostatni został założony w 2008 roku, a jego dyrektorem artystycznym jest kompozytor i pianista Ivan Buffa. Na program koncertu złożą się utwory kompozytorów związanych z Polską i Słowacją.

Reflection 4 na flet, klarnet, wiolonczelę, fortepian i perkusję (2016) Marcela Chyrzyńskiego należy do cyklu utworów o tym samym tytule, przeznaczonym na różne składy wykonawcze. Skomponowane zostało na zamówienie Takefu International Music Festiwal i jak wszystkie kompozycje z tego cyklu jest wyrazem przemyśleń związanych z przemijalnością i kruchością egzystencji. Liczbę cztery w języku japońskim wymawia się tak samo jak wyraz śmierć – shi. Kontemplacyjność i wyciszenie emanujące z nich odbijają emocje wynikające z zaakceptowania takiego porządku świata.

Roman Berger (ur. 1930) to twórca urodzony w Cieszynie. W 1952 został zmuszony by wraz z rodziną przeprowadzić się do Bratysławy. Ta specyficzna biografia spowodowała, że w równym stopniu funkcjonuje jako kompozytor polski i słowacki. Berger ukończył tamtejszą Akademię Muzyczną i przez lata był jej pedagogiem w klasie fortepianu oraz w Studiu Dźwiękowym. Tenebrae na bas i zespół kameralny zostało napisane do słów Paula Celana i  posiada tradycyjną, łukową formę. W niewielkich rozmiarów kompozycji przeważają ciemne, „skoncentrowane” brzmienia zespołu oraz niskie rejestry oddające powagę tekstu Celana.

Tego wieczoru zabrzmią również kompozycja Identity Ivana Buffy oraz Gesichtsstudien Jany Kmitovej (1976).

Magdalena Stochniol

 

Koncert wchodzi w skład projektu MUSIC CONNECTIONS. Dofinansowano ze środków Slovak Arts Council
 

 

Dyrygent

Szymon Bywalec, Ivan Buffa

Wykonawcy

OMN

Ceny biletów

10 zł