Środa młodych / Koncert Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia

Sala kameralna
środa
13 czerwca 2018 | godz. 19:30
Środa młodych / Koncert Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia

Program

Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy c-moll op. 18 no. 4

Grażyna Bacewicz - VII kwartet smyczkowy 

Claude Debussy - Kwartet smyczkowy op.10

Kwartet smyczkowy Al Pari

Zespół powstał w 2017 roku z inicjatywy studentek Akademii Muzycznej w Katowicach.

Tworzą go: skrzypaczki - Marta Lucjan i Alicja Miruk-Mirska, altowiolistka Magdalena Maier i wiolonczelistka Elżbieta Rychwalska, artystki o niemałym doświadczeniu zarówno solowym, jak i kameralno-orkiestrowym, pozwalającym na osiągnięcie dojrzałości w brzmieniu i interpretacjach. Swój warsztat doskonaliły pod kierunkiem prof. Szymona Krzeszowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pobierały także lekcje mistrzowskie u takich nauczycieli jak: Dariusz Smolarski (Polska), Roland Baldini (Austria / Niemcy), Frank Reinecke (Niemcy), Anne-Christin Schwarz (Niemcy). W ubiegłym roku kwartet wziął udział w 43. Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie w klasie kameralistyki prof. Andrzeja Orkisza, w warsztatach podczas Jaw Music Festival w Jaworznie prowadzonych przez skrzypka Yury’ego Revicha, otrzymał stypendium fundacji Hansa i Eugenii Jütting i został zaproszony do udziału w koncertach organizowanych w mieście Stendal w Niemczech.

Wszystkie członkinie zespołu Al Pari mają na swoim koncie udział w kursach mistrzowskich oraz sukcesy w międzynarodowych konkursach solowych. Współpracują ponadto z zawodowymi orkiestrami kameralnymi: AUKSO, Archetti, Baltic Neopolis, a także z NOSPR. Brały udział w projektach orkiestr młodzieżowych: European Union Youth Orchestra, Britten-Pears Orchestra, Baltic Sea Philharmonic, Panufnik Project – Silesian Youth Orchestra, Orkester Norden, CEI Youth Orchestra.

Praktyka występów w różnych składach kameralnych przysporzyła im następujące nagrody na międzynarodowych konkursach kameralnych: I nagrodę w Filadelfii (Włochy, 2017 – Alicja Miruk- Mirska w duecie z fortepianem), I nagrodę w Konkursie Musica Insieme w Wenecji (2016 – Marta Lucjan i Magdalena Maier w triu smyczkowym), I nagrodę na Konkursie i Festiwalu 21th Century Art w Trencinie (Słowacja, 2016 – Elżbieta Rychwalska  w triu klarnetowym).

Pomimo krótkiego stażu kwartet smyczkowy Al Pari  ma już w swoim dorobku artystycznym koncerty w Sali Balowej Zamku w Łańcucie i Teatrze Sztuk w Jaworznie. Wystąpił także podczas festiwalu Mikstury Kultury w Bydgoszczy.

 

Wykonawcy

Al Pari Quartet: Marta Lucjan – skrzypce, Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Magdalena Maier – altówka, Elżbieta Rychwalska – wiolonczela

Ceny biletów

1 zł