Środa młodych / Koncert studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Sala kameralna
środa
30 maja 2018 | godz. 19:30
Środa młodych / Koncert studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Program

Interpretacje ruchowe kompozycji Claude’a Debussy’ego

 

Jakub Gerula (fortepian)

Barbara Dutkiewicz (choreografia)

 

PRELUDIA

 

Wrzosy (tom II nr 5)

 

Wiatr na równienie (tom I nr 3)

Olga Czech (ruch)

 

Ślady na śniegu (tom I nr 6)

Maria Bernaciak, Agnieszka Frączek (ruch)

 

Dziewczę o lnianych włosach (tom I nr 8)

Agnieszka Talarczyk (ruch)

 

Przerwana serenada (tom I nr 9)

 

Pochłonięta katedra (tom I nr 10)

Maria Bernaciak, Olga Czech, Agnieszka Frączek, Agnieszka Talarczyk (ruch)

 

ETIUDY

 

Étude 1 pour les cinq doigts d'après Monsieur 

 

Étude 9 pour les notes répétées

 

Étude 10 pour les sonorités opposées 

Agnieszka Frączek (ruch)

 

Étude 12 pour les accords

 

 

SZTYCHY

 

Pagody 

 

Wieczór w Granadzie 

Maria Bernaciak, Olga Czech, Agnieszka Frączek, Agnieszka Talarczyk (ruch)

 

Ogrody w deszczu 

 

 

Jakub Gerula – absolwent Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie.

W 2004 roku zdobył III miejsce w I Polsko-Niemieckim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, a kolejne laury o randze międzynarodowej w Paryżu - Grand Prix na Concours Musical de France im. Ginette Gaubert (2005). Jako uczeń klasy fortepianu Żanny Parchomowskiej otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Jūrmala 2007 (Łotwa) oraz nagrodę dyrektora XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (Warszawa-Łomianki-Izabelin, 2008). W 2010 roku zdobył I nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi, II nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle a także wyróżnienie w Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie. Brał udział w licznych koncertach na rzecz promocji szkoły i miasta, m.in podczas Inauguracji Roku Chopinowskiego w Rzeszowie (2010).

W 2011 roku rozpoczął studia w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii, gdzie jego profesorami byli Jacob Leuschner i Ilja Scheps. Występował podczas wielu znanych festiwali, m.in. Klavierfestival Ruhr, Ruhrtriennale, Acht Brücken Festival. Brał udział w projektach Ensemble Musikfabrik, zespołu wykonującego muzykę współczesną na całym świecie. W 2015 w ramach programu Erasmus studiował w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie, gdzie miał okazję pracować pod kierunkiem prof. Pierre Réach. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały i dra Huberta Salwarowskiego. Jako solista występował wielokrotnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, a także z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną.

 

Barbara Dutkiewicz - absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w specjalności Rytmika. Uczelnię tę ukończyła z wyróżnieniem w 1995 roku. Swoje umiejętności doskonaliła w Studium Pantomimy w Teatrze Ruchu i Dźwięku IOTA w Katowicach (1991–1994) oraz w Academie voor Theater en Dans w Amsterdamie (studia na Wydziale School for New Dance Development 1996–1998). Jest laureatką I Europejskiego Konkursu Rytmiki w Trossingen (Niemcy 1994).

Głównym obszarem jej zainteresowań jest współczesny warsztat sceniczny. Jej działania twórcze obejmują m. in.: teatralne interpretacje muzyki, choreografie, kompozycje ruchu scenicznego w spektaklach teatralnych, formy parateatralne, projekty autorskie. Występowała i prezentowała swoje prace w Polsce, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech, Austrii, Czechach i na Ukrainie. Do ważniejszych realizacji należą: Time and again we współpracy z zespołem Fiori di Folia z Utrechtu (premiera w 1999 roku w Berlinie) oraz Historia żołnierza spektakl z muzyką Igora Strawińskiego we współpracy z Orkiestrą Muzyki Nowej – premiera w 2000 roku w Katowicach.

Zajmuje się także działalnością naukowo-dydaktyczną, pracując na stanowisku adiunkta (dr hab.) w Akademii Muzycznej w Katowicach (gdzie prowadzi zajęcia m.in. z zakresu kompozycji i techniki ruchu, tańca historycznego, ruchu scenicznego). Jest autorką wielu publikacji z tego zakresu. Prowadziła liczne zajęcia warsztatowe oraz wykłady w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech (Instytut Rytmiki w Hellerau,  Musikhochschule w Trossingen oraz Akademie Remscheid für Kulturelle Bildung), Szwecji (Royal College of Music w Sztokholmie), Austrii (University of Music and Performing Arts w Wiedniu), Wielkiej Brytanii (Coventry University).

 

Agnieszka Frączek - absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (rytmika) oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (choreografia i teoria tańca). Pracuje jako nauczyciel rytmiki, gry na fortepianie, a także prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi i młodzieżą. Absolwentka Studia Teatru Fizycznego przy Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu a także licznych warsztatów tańca współczesnego w Polsce. Swoje umiejętności ruchowe rozwija obecnie w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK, uczęszczając na zajęcia oraz biorąc udział w spektaklach choreografii Anny Piotrowskiej, m. in. NEVERLAND FINDING.

 

Agnieszka Talarczyk - studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (rytmika i przedmioty ogólnomuzyczne). W 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem Studium Wokalno-Baletowe w Gliwicach, zdobywając tytuł Aktora Scen Muzycznych.   Współpracowała jako instruktor ruchu scenicznego z Bielską Autorską Szkołą Aktorską im. Agnieszki Osieckiej przy spektaklu Ania z Zielonego Wzgórza. W latach 2012-14 występował w operetce Noc w Wenecjii oraz w Rewii Przebojów na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego. Aktualnie jest aktorką Teatru Muzycznego Arte Creatura. Współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Sztuki Scenicznej Connect Art, prowadząc warsztaty z zakresu tańca klasycznego i modern jazz. Bierze udział w realizacji licznych projektów akademickich: w operze Czarodziejski flet a także w koncertach z interpretacją ruchową muzyki.

 

Maria Bernaciak - w 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jednocześnie uczestniczyła w Instruktorskim Kursie Kwalifikacyjnym w ramach specjalizacji Taniec współczesny w Krakowie, gdzie obecnie kontynuuje współpracę już jako prowadząca zajęcia.

Swoją pasję do muzyki i tańca (ściśle) z nią związanego przekazuje uczniom śląskich szkół muzycznych, a także w Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich, z którego uczniami zdobyła III miejsce na przeglądzie tanecznym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej (2014) oraz została laureatką w konkursie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Klasyka w klasie (w kategorii Najlepsza lekcja o muzyce poważnej (2017).

Razem z Alicją Pacześniak-Słotą – dyrygent orkiestry Śląskie Smyki – rozwija projekty spektakli muzycznych pt. W krainie bajek, do których przygotowuje zarówno interpretacje piosenek oraz utworów muzycznych, jak i sama kreuje rolę Mary Poppins.

Przygotowuje także autorskie scenariusze do koncertów, które odbywają się m.in. w PSM I st. w Tarnowskich Górach. W 2017 roku była jurorką XXVI Jurajskiego Festiwalu Tańca Freestyle w Kłobucku oraz wykonawczynią podczas koncertu z okazji Dni Zoltana Kodaly’a w cyklu Środa młodych w NOSPR.

 

Olga Czech jest absolwentką Wydziału Rytmiki Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oraz studiów licencjackich na tym samym kierunku na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie kształci się na specjalności Muzykoterapia. Olga Czech gra również na instrumentach klawiszowych w zespołach Drekoty oraz Omayu.

 

 

 

 

 

Wykonawcy

studenci Akademii Muzycznej w Katowicach

Ceny biletów

1 zł