NOSPR kameralnie / Tango operita Maria de Buenos Aires

Sala koncertowa
sobota
30 czerwca 2018 | godz. 19:30
NOSPR kameralnie / Tango operita Maria de Buenos Aires

Program

Tango operita Maria de Buenos Aires

 

muzyka - Astor Piazzolla

tekst -  Horacio Ferrer

tłumaczenie tekstu - Jarosław Gugała 

 

 

Muzyka Astora Piazzolli cieszy się niezmiennie wielkim powodzeniem wśród słuchaczy koncertów, odbywających się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W ciągu 3 minionych sezonów i czwartego, obecnie trwającego, utwory tego kompozytora wykonane zostały i są zaplanowane w ramach ok. 20 koncertów (recitali, koncertów kameralnych i symfonicznych). W niektórych pojedynczo, obok dzieł innych twórców, ale kilkakrotnie też wypełniały cały program. Komplety publiczności zarówno w sali kameralnej, jak i koncertowej świadczą o tym, że twórczość tego argentyńskiego piewcy tanga mimo upływu czasu zachowuje swoją wartość, wzbudza emocję, rozwija także zainteresowanie kulturą argentyńską w Polsce, a organizatorów zachęca do kolejnych projektów i ich realizacji.

Tak jest w przypadku grupy kameralistów orkiestry NOSPR, pod kierownictwem jej koncertmistrza, Rafała Zambrzyckiego, którzy zapraszają 30 czerwca 2018 roku na koncertowe wykonanie „operity” Astora Piazzolli pt. Maria de Buenos Aires, dzieła, którego muzyka opiera się na idiomie tango nuevo i którego prapremiera odbyła się w Sala Planeta w stolicy Argentyny w maju 1968 roku (a zatem równo 50 lat temu).

Pełna obsada spektaklu to 18 osób, łącznie z dwojgiem mistrzowskich tangueros – Anną Iberszer i Piotrem Woźniakiem. W roli Marii wystąpi znana polska wokalistka musicalowa, Edyta Krzemień, a w postać El Payadora wcieli się urugwajski śpiewak Andres Martorell, specjalista w dziedzinie tanga śpiewanego.

Tekst narratora, autorstwa Horacia Ferrera, w oryginale napisany w dialekcie lunfardo, (używanym w portowych dzielnicach Buenos Aires i Montevideo) rozszerzającym język hiszpański o wyrażenia włoskie, francuskie i portugalskie, przetłumaczył na język polski Jarosław Gugała, znany polski dziennikarz, który w latach 1999-2003 był ambasadorem Polski w Urugwaju, muzyczny pasjonat i znawca kultury latynoamerykańskiej.

W roli narratora wystąpi wybitny polski aktor teatralny i filmowy, Adam Ferency.

Obok kameralistów NOSPR do realizacji projektu zaangażowani zostali muzycy specjalizujący się w tym gatunku muzyki – gitarzysta Andrzej Otremba i bandoneonista Klaudiusz Baran.

 

 

 

Wykonawcy

Andres Martorell El Payador (pieśniarz)
Adam Ferency El Duende (narrator)
Elżbieta Donimirska postać drugoplanowa
Wiesław Orłowski postać drugoplanowa
Zespół kameralistów NOSPR
Joanna Tesarczyk altówka
Jan Kotula kontrabas
Piotr Połaniecki perkusja
Michał Żymełka perkusja

Ceny biletów

20 zł 25 zł 30 zł 40 zł