Lawrence Foster

Dyrektor artystyczny, I Dyrygent Lawrence  Foster

W sezonie 2019/2020 mija siedem lat, odkąd Lawrence Foster objął funkcję dyrektora muzycznego Opéra de Marseille, jest to także pierwszy sezon, w którym występuje jako dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Słynie z porywających, pełnych ekspresji wykonań utworów o rozmaitym charakterze, prezentowanych z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Jest mistrzem w zakresie muzyki Enescu, a jego interpretacje znane są z wierności partyturze. „Wygląda na to, że Lawrence Foster urodził się, by dyrygować muzyką Enescu. Nie ma wątpliwości, że jest jej prawdziwie oddany i rozumie każdy jej szczegół techniczny, wszelkie zawiłości i niuanse.” („The Telegraph”)

Jego współpracę z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia otwiera wykonanie utworów Adriana Popa, Chopina i Lutosławskiego na prestiżowym Festiwalu im. George’a Enescu. W tym sezonie artystycznym poprowadzi wszystkie symfonie Schumanna, koncerty fortepianowe Liszta, Romeo i Julię Berlioza oraz koncertowe wykonanie Godziny hiszpańskiej Ravela. Tegoroczne plany obejmują również udział w obchodach 250 rocznicy urodzin Beethovena, w ramach których zabrzmią pod jego batutą dwie symfonie kompozytora: trzecia i dziewiąta. Poprowadzi zróżnicowany repertuar, od Vivaldiego, Mozarta i Mendelssohna, po Czajkowskiego, Enescu i Bartóka. Wystąpi z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin na uroczystej gali z okazji 60 rocznicy powstania Debüt im Deutschlandfunk Kultur oraz z Luzerner Sinfonieorchester na festiwalu Camille’a Saint-Saënsa, gdzie w jego interpretacji zabrzmią wszystkie koncerty fortepianowe kompozytora.

Sezon operowy Lawrence Foster rozpocznie wykonaniem Czarodziejskiego fletu w Opéra de Marseille. Jako dyrygent gościnny pojawi się w Oper Frankfurt, gdzie poprowadzi Petera Grimesa Brittena, oraz w Opéra de Monte-Carlo, gdzie w jego interpretacji zabrzmi Street Scene Kurta Weilla. Prowadził dotąd wiele inscenizacji na deskach słynnych teatrów operowych na całym świecie, wśród nich pamiętne przedstawienie Troilus i Kresyda w Operze Królewskiej w Covent Garden, zarejestrowane dla wytwórni EMI, premierową inscenizację Lulu Berga w Houston Opera, a także wykonania Edypa Enescu w Deutsche Oper, również zarejestrowane dla EMI, oraz Otella z udziałem Plácido Domingo i Sherrill Milnes, inaugurujące nowo otwartą operę w Los Angeles.

Po dziesięciu latach owocnej współpracy z Gulbenkian Orchestra na stanowisku dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta otrzymał tytuł honorowy Conductor Laureate. Wraz z orkiestrą odbył wiele tras koncertowych, a ich wspólna dyskografia obejmuje nagrania dla wytwórni Pentatone Classics, między innymi bardzo wysoko ocenione przez krytykę nagrania Otella Verdiego oraz utworów skrzypcowych Brucha, Chaussona i Korngolda z Arabellą Steinbacher. Piastował także funkcję dyrektora muzycznego Orquestra Simfònica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Houston Symphony, Orchestre de Chambre de Lausanne, Orchestre et Opéra National de Montpellier oraz Aspen Festival Music School.

Współpracował z takimi orkiestrami jak Konzerthausorchester Berlin, Orchestre Philharmonique de Radio France, Copenhagen Phil, Helsinki Philharmonic, Czech Philharmonic, Orchestre symphonique de Montréal, Hong Kong Philharmonic Orchestra oraz Orkiestra Filharmonii im. Arturo Toscaniniego w Parmie.

Prócz nagrań z Gulbenkian Orchestra, wiele innych jego albumów zarejestrowanych dla wytwórni Pentatone zostało szczególnie ciepło przyjętych przez krytykę, wśród nich wczesne symfonie Schuberta z Filharmonikami Kopenhaskimi, Baron cygański i Zemsta nietoperza Straussa z NDR Radiophilharmonic oraz Koncert podwójny Martinů.

Lawrence Foster urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego.

W latach 1998–2001 był dyrektorem artystycznym Festiwalu im. George’a Enescu. W roku 2003 został uhonorowany nagrodą Prezydenta Rumunii za wybitne zasługi na rzecz rozwoju kultury muzycznej tego kraju.