František Macek

František  Macek

Ukończył Konserwatorium w Kroměřížu (Czechy), w klasie organów. Następnie studiował dyrygenturę w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (studia licencjackie) i w Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej w Sztokholmie (studia magisterskie). W 2016 r. był członkiem Aspen Conducting Academy, w ramach której kształcił się u Roberta Spano i Patricka Summersa.

Brał udział w kursach mistrzowskich, rozwijając swoje umiejętności pod kierunkiem dyrygentów tej miary, co Daniele Gatti, David Zinman, Bernard Haitink, Yuri Simonov. Koncertował z wieloma czołowymi zespołami, wśród których można wyróżnić Orchestra Giovanile Italiana, Tonhalle-Orchester Zürich, Lucerne Festival Strings, Orkiestrę Filharmonii Moskiewskiej, a także orkiestry akademickie, festiwalowe i filharmoniczne z Czech, Szwecji, Holandii, Francji, Szwajcarii, Rumunii i Polski (był uczestnikiem X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach).

Wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej; dyrygował prawykonaniem opery-oratorium Stalo se Slovo (Stało się Słowo) J. Fili w Pradze i Aquilegia G. Lindstena w ramach festiwalu ljudOljud w Sztokholmie (kwiecień 2017).

W 2016 r. współpracował z NorrlandsOperan przy inscenizacji opery Przygody Lisiczki Chytruski L. Janáčka. W 2017 r. poprowadził m.in. Così fan tutte W.A. Mozarta w Sztokholmie i Ifigenię w Aulidzie Ch.W. Glucka w Teatrze Narodowym im. Antonína Dvořáka w Ostrawie.

W 2018 r. wystąpił po raz pierwszy z Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK. Pracował w charakterze asystenta Tomáša Netopila przy produkcji Jenůfy L. Janáčka w Holenderskiej Operze Narodowej w Amsterdamie.

W wyniku konkursu, który odbył się w dniach 3-4 września 2018 r. w NOSPR, objął stanowisko asystenta dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w sezonie 2018/2019.