Alexander Liebreich

Dyrektor artystyczny, I Dyrygent NOSPR Alexander Liebreich

fot. Sammy Hart

Uważany jest za jednego z najbardziej aktywnych dyrygentów swojego pokolenia. W 2012 r. objął funkcję dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zdobywając w kraju powszechne uznanie jako ten, który odkrył na nowo brzmienie orkiestry i wpisał je w dorobek szczycącego się bogatą tradycją zespołu.

W latach 2006–2016 był także głównym dyrygentem Münchener Kammerorchester, która pod jego kierownictwem wprowadziła do repertuaru nowe formy koncertowe i znacząco się rozwinęła.

W latach 2011–2014, jako dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Tongyeong (TIMF) w Korei Południowej, wywarł istotny wpływ na jego dynamiczny rozwój. Powierzono mu również kierownictwo artystyczne Festiwalu Katowice Kultura Natura, którego trzecia edycja odbyła się w maju 2017 r.

Prowadził wiele wybitnych orkiestr, występując w słynnych salach koncertowych, m.in. w Musikverein, Suntory Hall i Cité de la Musique. Z wyjątkową intuicją i biegłością nieustannie poszukuje nowych perspektyw artystycznych. Ma głęboką świadomość historycznego, politycznego i społecznego wymiaru muzyki; uważa, że przedstawianie i utrwalanie teraźniejszości jest obowiązkiem wobec przyszłości.

Muzyka wokalna od zawsze pełniła w jego życiu szczególną rolę. Urodzony w Ratyzbonie, od wczesnych lat chłonął tradycję chóralną swego rodzinnego miasta. Oprócz dyrygentury studiował śpiew, zajmując się także filologią romańską i historią muzyki.

W styczniu 2017 r. nagranie płytowe Szymanowski, Lutosławski – dokonane przez NOSPR pod batutą Alexandra Liebreicha, z udziałem Gautiera Capuçona – zostało uhonorowane International Classical Music Award; jest to trzeci album serii z muzyką polską klasyków XX wieku.