Rozmowy ze śmiercią – koncert z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Zanim nowy sezon NOSPR rozpocznie się na dobre, w Sali Kameralnej odbędzie się niezwykły koncert {oh!} Orkiestry Historycznej pod wodzą Martyny Pastuszki.

Z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zespół specjalizujący się na co dzień w muzyce baroku i klasycyzmu, zmierzy się z partyturą stworzoną specjalnie na tę okazję przez Prasquala – jednego z najciekawszych polskich kompozytorów średniego pokolenia. Swoje działa komponuje na wzór udramatyzowanych rytuałów lub konstrukcji architektonicznych. Już sam tytuł dzieła zwiastuje muzyczny spektakl w duchu najbardziej metafizycznych dzieł kompozytora: „Rozmowy ze śmiercią na mezzosopran, bas, dwóch recytatorów i podwójną orkiestrę z basso continuo do poezji Jana Kochanowskiego oraz tekstów inspirowanych tybetańską i egipską Księgą Umarłych, poezją Federico Lorki, Miguela Unamuno i Filippo Marinettiego, powieściami Oceana Vuonga i Hanyi Yanagihary, esejem Susan Sontag oraz artykułami i nekrologami prasowymi. Będzie to pierwszy utwór po blisko dwuletnim milczeniu artystycznym Prasquala. 

Wśród wykonawców znajdą się znakomici soliści – Marta Wryk i Łukasz Konieczny, a partię narratora, wspólnie z samym kompozytorem, wykona aktor, Paweł Tomaszewski.

Co więcej, koncert ten rozpoczyna nurt wydarzeń opatrzonych wspólnym tytułem „Na śmierć i życie”, które będą się przewijały w kolejnych miesiącach. Po raz pierwszy koncerty rozporoszone na przestrzeni całego sezonu zostały ujęte w cztery nurty tematyczne, tworząc rozległe opowieści muzyczne. Oprócz sześciu koncertów połączonych wspólną myślą tematyczną „Na śmierć i życie” w trakcie sezonu pojawią się jeszcze nurty zatytułowane „Beethoven 250”, „Liszt vs. Schumann” oraz „Brazylia vs Japonia”. 

Sprzedaż biletów online od 8 sierpnia 2019 r., od godz. 15:00.

Rezerwacji biletów indywidualnych i grupowych można dokonać telefonicznie pod numerem tel. 32 73 25 321.

Uwaga! Koncert przeniesiony z sali koncertowej na salę kameralną!

Informacje

Sala kameralna
Wtorek
17 września 2019 | 19:30

Wykonawcy

{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka skrzypce, prowadzenie zespołu
Marta Wryk mezzosopran
Łukasz Konieczny bas
PRASQUAL dyrygent, recytator
Paweł Tomaszewski recytator

Ceny biletów

50 zł