NOSPR dołącza do organizacji ECHO, skupiającej najlepsze sale koncertowe Europy!

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach została przyjęta do międzynarodowej organizacji ECHO, skupiającej najlepsze sale koncertowe Europy. Dzięki staraniom nowej dyrektor naczelnej i programowej, Ewy Bogusz-Moore, NOSPR stał się częścią sieci 21 najbardziej opiniotwórczych instytucji w świecie europejskiej muzyki klasycznej. Dołączenie do tego wyjątkowego klubu możliwe jest tylko na zaproszenie jednego z członków organizacji.

Barbican Centre w Londynie, wiedeńskie Musikverein oraz Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie czy Philharmonie de Paris – to tylko niektórzy z członków The European Concert Hall Organisation, czyli w skrócie ECHO, organizacji zrzeszającej najbardziej prestiżowe sale koncertowe Starego Kontynentu. Instytucje te pełnią szczególną rolę w nadawaniu tonu europejskiemu życiu muzycznemu i wytyczaniu nowych trendów w kulturze. Do tego grona właśnie dołączyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach ze swoją spektakularną salą koncertową, uznawaną za jedną z najlepszych na świecie pod względem akustycznym.

W gronie 21 sal, składających się na sieć ECHO, NOSPR jest drugą instytucją z Europy Środkowo-Wschodniej, po budapesztańskim Pałacu Sztuk Müpa. Podobnie Ewa Bogusz-Moore – jest dopiero drugą kobietą wśród dyrektorów wszystkich tworzących ECHO instytucji. Warto dodać również, że NOSPR został zaproszony do sieci ECHO przez dyrektora Elbphilharmonie w Hamburgu, Christopha Lieben-Seuttera po wrześniowym koncercie NOSPR w Hamburgu. Dzięki dołączeniu do tak wyjątkowego klubu zyskujemy możliwość realnego kształtowania europejskiego życia muzycznego. Współpracując z instytucjami zrzeszonymi w ECHO jesteśmy w stanie częściej zapraszać do Katowic najlepsze europejskie orkiestry i vice versa, liczymy że dzięki tej współpracy nasza orkiestra częściej będzie pojawiała się w najważniejszych europejskich salach i na największych festiwalach muzycznych. – mówi Ewa Bogusz-Moore.