Domingo Hindoyan / Garrick Ohlsson / NOSPR

Już dziś Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpi pod batutą Domingo Hindoyana! Znakomitego dyrygenta młodego pokolenia znanego już dobrze katowickiej publiczności, który od sezonu artystycznego 2019/2020 będzie pełnił funkcję I Dyrygenta Gościnnego NOSPR. 

Maestro Domingo Hindoyan poprowadzi koncert, który od pierwszych dźwięków wprowadzi nas w świat niezwykłej opowieści będącej treścią baletu La Péri Paula Dukasa. Młody perski książę, wróżbici, podróż na kraniec Ziemi, brama raju Ormuzda, strzeżona przez piękną Péri, lotosowy kwiat nieśmiertelności to wszystko składa się na baśniową historię.

Tego wieczoru na scenie NOSPR zagości także wybitny pianista - Garrick Ohlsson, zwycięzca m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 roku. W jego interpretacji usłyszymy Koncert fortepianowy Samuela Barbera.

Dzisiejszego wieczoru zabrzmi także utwór Igora StrawińskiegoSymfonie instrumentów dętych. Dzieło inspirowane jednostronicowym chorałem na fortepian, skomponowanym w hołdzie zmarłemu Claude’owi Debussy’emu. Mimo kubistycznych cięć układanych w mozaikowy kolaż utwór zapowiada nadchodzący już neoklasycyzm.

Koncert zakończy wykonanie Szkiców symfonicznych „Morze” Claude’a Debussy’ego, w których przejawia się szczególna słabość kompozytora do morza. Arabeskowa ruchliwość, taneczny rytm, wzniosłość i przestrzeń dla wyobraźni, wszystko to obecne w utworze zdradza nam co Debussy’ego w żywiole wody tak pociągało. 

Informacje

Sala koncertowa
Czwartek
7 marca 2019 | 19:30

Dyrygent

Domingo Hindoyan

Wykonawcy

NOSPR
Garrick Ohlsson fortepian

Ceny biletów

30 zł 35 zł 40 zł 50 zł