Koncert Berliner Philharmoniker

Zapraszamy na koncert słynnej Berliner Philharmoniker, jednej z najwspanialszych orkiestr symfonicznych na świecie!

Koncert poprowadzi kanadyjski dyrygent Yannick Nézeta-Séguin, jeden z dyrektorów muzycznych Metropolitan Opery w Nowym Jorku i dyrektor muzyczny Orkiestry Filadelfijskiej.

W wykonaniu Berlińczyków usłyszymy La mer Claude’a Debussy’ego i V Symfonię B-dur Siergieja Prokofiewa.

Claude Debussy w La Mer za pomocą najbardziej wyrafinowanych środków brzmieniowych i technik oddał grę światła, ruch i  siłę żywiołów (zarówno wody, jak i powietrza). Wyczuwa się w tej muzyce kołysanie fal, zmiany prądów, mroczną głębię i odbicie światła słonecznego od powierzchni wody. Inspirację do skomponowania La mer czerpał Debussy z obserwacji morza podczas pobytu w Eastbourne w południowej Anglii, ale także z obrazów malarzy impresjonistów. Świadczy o tym technika budowania struktury brzmieniowej z pulsujących i nakładających się drobnych motywów oraz nieuchwytnych epizodów.

V Symfonia B-dur Siergieja Prokofiewa​ należy do wielkich dzieł wojennych. Jednak w przeciwieństwie do powstałych wówczas trzech sonat fortepianowych (i pierwszej skrzypcowej) nie uderza w ton tragiczny. W końcu symfonia jako taka wyraża emocje zbiorowe, ma podnosić na duchu, nieść nadzieję na lepszą przyszłość. Czyżby dzieło propagandowe? Tylko poniekąd. Bo szlachetność inwencji – zakorzenionej w wielkiej symfonice romantycznej – chwytała za serce nie tylko ideologów i publiczność ZSRR. Szybko pokazano ją także za oceanem, a krytycy amerykańscy zgodnie orzekli, że Piąta Prokofiewa jest jedną z najdoskonalszych symfonii swej epoki. 

Informacje

Sala koncertowa
Środa
20 lutego 2019 | 20:00

Dyrygent

Yannick Nézet-Séguin

Wykonawcy

Berliner Philharmoniker