Adam Krzeszowiec

Adam Krzeszowiec

Laureat międzynarodowych konkursów wiolonczelowych w Londynie, Paryżu, Hradec, Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej oraz półfinalistaa konkursów im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, im. Mścisława Rostropowicza w Paryżu i Międzynarodowego Konkursu w Genewie. W 2011 r. ukończył z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Pawła Głombika oraz otrzymał nagrodę specjalną rektora. Studiował również w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii pod kierunkiem Fransa Helmersona oraz w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli pod kierunkiem Gary Hoffmana. Jako solista i kameralista występował w największych salach Europy: Wigmore Hall w Londynie, Victoria Hall w Genewie, Salle Gaveau w Paryżu, w Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
Współpracował z takimi orkiestrami jak NOSPR, Filharmonia Śląska, Śląska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Koszalińska, Filharmonia Zielonogórska, Kansai Philharmonic Orchestra, Morphing Vienna Chamber Orchestra, Arcata Stuttgart Kammerorchester, Orchestre de Chambre de Wallonie, Orkiestra Kameralna AUKSO, Bratysławska Orkiestra Kameralna, Leopolis Chamber Orchestra.
Uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych w Verbier i Gstaad (Szwajcaria), gdzie po występach solowych oraz kameralnych otrzymał Firmenich Cello Prize oraz Prix Phillip Chaignat. Na zaproszenie Mischy Maiskiego wziął udział w koncercie Mischa Maisky Carte Blanche.
Jako kameralista występował w ramach festiwali: Seiji Ozawa Academy, Schleswig-Holstein Musik Festival, Verbier Festival, Ensemble Festival w Książu, Podium Festival. Od 2010 r. tworzy duet z pianistką Anną Gburek, z którą otrzymał wyróżnienie na I Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie oraz I nagrodę na 11. Konkursie Muzycznym Premio Citta di Padova. Za nagranie Koncertu wiolonczelowego Grażyny Bacewicz wraz z Sinfonią Iuventus został nominowany do nagrody Fryderyk 2013.  Od 2012 r. jest koncertmistrzem grupy wiolonczel w NOSPR oraz asystentem w katedrze instrumentów smyczkowych w Akademii Muzycznej w Katowicach.