Spotkanie przed koncertem 6 grudnia 2018 i premiera książki "Górecki. Geniusz i upór"

6 grudnia, o godz. 17:30 - przed tradycyjnym spotkaniem organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół NOSPR, na którym Marcin Trzęsiok omówi wykonywane tego wieczoru utwory, zapraszamy do sali kameralnej na premierę książki Górecki. Geniusz i upór Marii Wilczek-Krupy.

Górecki. Geniusz i upór to pierwsza polska biografia jednego z największych kompozytorów epoki.

Sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, że w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: „że nie temperował jęzora”.

Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim.

Trzecią Symfonią pieśni żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do Pasji.

Biografia Henryka Mikołaja Góreckiego jest opowieścią o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest też jej opowieść – prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.

Maria Wilczek-Krupa – dziennikarka prasowa i radiowa, związana m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Kinem”, „RMF Classic”. Ukończyła teorię muzyki w krakowskiej Akademii Muzycznej. Autorka świetnie przyjętej biografii Wojciecha Kilara.

Premiera jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu Górecki – Penderecki.

Information

Concert hall
Thursday
6 December 2018 | 19:30

Conductor

Alexander Liebreich

Performers

NOSPR
Joanna Freszel soprano
JingXing Tan tenor
Rafał Pawnuk bass
Marita Sølberg soprano
Michael Nagy baritone
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Chór Polskiego Radia

Ticket prices

10 zł 15 zł 20 zł 30 zł