Michael Nyman Band / 40th Anniversary Tour

Concert hall
monday
30 October 2017 | time:19:30
Michael Nyman Band / 40th Anniversary Tour

Programme

Michael Nyman to jeden z najbardziej innowacyjnych i cenionych kompozytorów brytyjskich. Twórca muzyki filmowej (m.in. „Fortepian”, „Kontrakt Rysownika”), oper i koncertów orkiestrowych. Znany również jako pianista, dyrygent, lider zespołu, muzykolog, a także fotograf i filmowiec. Mimo, iż przez swoją skromność Michael Nyman nie pozwala nazywać się człowiekiem renesansu, jego niepohamowana kreatywność i wieloaspektowa sztuka uczyniły go jedną z najbardziej fascynujących i wpływowych ikon kultury naszych czasów.

 

30 października 2017 kompozytor  wraz z 11 osobowym zespołem - Michael Nyman Band - wystąpi  po raz pierwszy w Katowicach w sali NOSPR.  W programie znajdą się  najbardziej znane kompozycje artysty, w tym utwory skomponowane do filmów Greenawaya czy „Fortepianu”

 

 

Artysta po raz pierwszy wyraźnie odcisnął swoje piętno w muzycznym świecie w roku 1968, kiedy to wymyślił termin „minimalizm”. Już jako dwudziestokilkulatek zdobył zlecenie na napisanie libretto dla opery „Down By The Greenwood Side” Harrisona Birtwistle’a.

 

W 1976 r. założył własny zespół – Campiello Band (obecnie Michael Nyman Band), który przez  ponad trzy dekady   był dla artysty laboratorium, w którym sprawdzał swoje muzyczne pomysły i kompozytorskie eksperymenty.

 

Nyman od ponad trzydzieści lat cieszy się zasłużoną sławą kompozytora muzyki filmowej. To właśnie z osiągnięć w tej dziedzinie jest najbardziej znany szerokiej opinii publicznej.

 

Wiele prac Michaela Nymana zawiązanych jest z dziełami Petera Greenawaya, z którym współpracował przy jedenastu filmach (w tym do kilku krótkometrażowych) w latach 1976-1991. Były to m.in. takie klasyki jak: „Kontrakt rysownika”, czy „Kucharz, złodziej, jego żona i kochanek”, „Zet i dwa zera”. Artysta współpracował również z Neilem Jordanem („Koniec romansu”), Michaelem Winterbottomem („Wonderland”, „Tristram Shandy: Wielka ściema”, „The Trip”) oraz Andrew Niccolem („Gattaca – szok przyszłości”). Nie można oczywiście zapomnieć o jego wybitnej muzyce do filmu „Fortepian” Jane Campion z 1993 r. Ścieżka dźwiękowa do tego obrazu wydana na płycie CD sprzedała się w ponad trzech milionach egzemplarzy.

 

Razem z Damonem Albarnem współautorem soundtracku do filmu „Drapieżcy” z 1999 r. W ostatnich latach muzyka kompozytora została wykorzystana w filmie dokumentalnym „Człowiek na linie”, który w 2009 r. zdobył Oscara oraz nagrodę BAFTA. W tym samym roku jego partytura do filmu „Wymazać Dawida” zdobyła nagrodę za „najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową” podczas East End Film Festival w Londynie.

 

Kompozytor cieszy się świetną reputacją wśród krytyków. Zawdzięcza ją pracy dla szerokiej gamy zespołów, w tym dla chórów, orkiestr symfonicznych czy kwartetów smyczkowych. Jest autorem wielu znanych oper, m.in.: „Człowiek, który pomylił żonę z kapeluszem” (1986), „Facing Goya” (2000) czy chwalona przez krytyków „Mężczyzna i chłopiec: Dada” (2003). Michaela Nyman tworzył również muzykę baletową dla wielu najwybitniejszych choreografów na świecie.

 

Bilety w cenie 199 zł, 179 zł, 159 zł, 99 zł do nabycia w kasach NOSPR oraz na www.bilety24.pl.

 

Organizatorem koncertu jest Agencja Artystyczna UP CONCERTS.

Performers

Michael Nyman Band

Ticket prices

99 zł 159 zł 179 zł 199 zł