Graindelavoix / Katowice Kultura Natura Festival

Concert hall
friday
19 May 2017 | time:19:30
Graindelavoix / Katowice Kultura Natura Festival

Programme

Carolus Luython - Lamentationes Hieremiae Prophetae 

Feria Quinta

Feria sexta In Parasceve

Sabbatho Sancto

Pedro Ruimonte - Lamentationes Hieremiae Prophetae 

Sabbatho Sancto

Starotestamentowe Lamentacje opowiadają o klęsce królestwa judzkiego w okresie najazdu Babilończyków w roku 587 p.n.e, kiedy to upadła dynastia króla Dawida, zburzono świątynię, a miasto Jeruzalem legło w gruzach. Kościół Katolicki widzi w Lamentacjach zapowiedź późniejszej Męki Chrystusa, stąd pojawiają się w tekstach nabożeństw celebrowanych przed wschodem słońca tzw: “ciemnych jutrzniach” w Wielkim Tygodniu.

Belgijski zespół wokalny Graindelavoix wybrał na program swojego koncertu sześciogłosowe Lamentacje dwóch mało znanych renesansowych kompozytorów: Carolusa Luythona (1557-1620) oraz Pedro Ruimonte (1565-1627). Lamentacje Luythona, który większą część swojego życia spędził na dworze cesarskim we Wiedniu, zostały napisane w typowym stylu franko-flamandzkim i mogą przypominać kompozycje Josquina des Présa. Natomiast dzieło Ruimonte, działającego na dworze książęcym w Brukseli, utrzymane jest w charakterze hiszpańskiego mistycyzmu św. Teresy z Ávila i św. Jana od Krzyża. Wzorowane na lamentacjach Orlanda di Lassa, Giovanniego Pierluigiego da Palestriny wpisuje się w tradycję wielkich twórcach hiszpańskich: Christóbal de Moralesa oraz Tomása Luisa de Victorii. [Wojciecj Stępień]

 

Bilety dostępne w kasie i w systemie sprzedaży online.
Przy zakupie biletów na 5 koncertów Festiwalu Katowice Kultura Natura obowiązuje 30% zniżki, 4 koncerty - 20% zniżki, 3 koncerty - 10% zniżki (promocja dotyczy biletów normalnych na koncerty: 13,14,15,16,17, 19, 20 i 21 maja 2017)

Performers

Björn Schmelzer artistic director

Ticket prices

15 zł 20 zł 25 zł 30 zł