Orkiestra Muzyki Nowej / Tradycyjne instrumenty w nowym ujęciu – skrzypce

Chamber hall
sunday
11 October 2015 | time:18:00
Orkiestra Muzyki Nowej / Tradycyjne instrumenty w nowym ujęciu – skrzypce

Programme

Toshio Hosokawa – Voyage I na skrzypce i zespół instrumentalny
Agata Zubel – Koncert skrzypcowy
Paweł HendrichAlopopulo na orkiestrę kameralną, skrzypce i komputery

 

 

Podczas pierwszego koncertu Orkiestry Muzyki Nowej zaprezentowane zostaną różne oblicza brzmieniowe skrzypiec. Trzy utwory, trzech twórców i trzy, jakże różne odsłony tego instrumentu.

Agaty Zubel, znakomitej kompozytorki i interpretatorki utworów współczesnych, słuchaczom przedstawiać nie trzeba. Jej Koncert skrzypcowy to rozbudowana forma, której mocnym akcentem jest wyjściowe solo skrzypiec. Dominują brzmienia eteryczne, bazujące na flażoletach, czasem wchodzące w dźwięki nieco chropawe, zawsze jednak równie wciągające w wyjątkowy świat brzmieniowy tej kompozytorki.

W utworze Alopopulo wrocławskiego kompozytora Pawła Hendricha tradycyjne instrumenty wspierane są przez brzmienia komputerowe.  Forma układa się w wyraziste kulminacje, w fazy wdechów i wydechów, a specyficzna artykulacja orkiestry daje wrażenie ciągłej fluktuacji i rozedrgania brzmienia.

Kompozycja Voyage I jest pierwszą w cyklu, który od 1997 roku tworzy japoński kompozytor Toshio Hosokawa. Tytuł Voyage dla kolejnych kompozycji jest elementem wspólnym, a kolejne utwory przeznaczone są na różne instrumenty solowe z towarzyszeniem zespołu lub orkiestry. [Magdalena Stochniol]

FILM PROMUJĄCY KONCERT

Conductor

Performers

Orkiestra Muzyki Nowej

Ticket prices

10 zł