Polacy – Węgrom. Koncert w ramach obchodów X Dnia węgierskiego w Katowicach

Concert hall
sunday
22 September 2019 | time:17:00
Polacy – Węgrom. Koncert w ramach obchodów X Dnia węgierskiego w Katowicach

Programme

Grażyna Bacewicz  Koncert na orkiestrę smyczkową

Zygmunt Noskowski Poemat symfoniczny "Step" op. 66

Ferenc Liszt  2. Rapsodia węgierska

 

Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne w kasie biletowej NOSPR od 05 września br. od godz. 10.00.

Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa ma zaszczyt zaprosić na uroczysty koncert „Polacy –Węgrom” w niedzielę 22.09.2019 r.  o godz. 17.00

Wydarzenie odbywa się w ramach X Dnia Węgierskiego w Katowicach.

Dzień Węgierski w Katowicach zapoczątkowała uroczystość pośmiertnego nadania Henrykowi Sławikowi i Józefowi Antallowi najwyższych polskich odznaczeń państwowych: Orderu Orła Białego – Polakowi oraz Krzyża Wielkiego Odrodzenia Polski – Węgrowi. Miało to miejsce w katowickiej Akademii Muzycznej w dniu 25 lutego 2010 r. z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Węgier László Sólyoma. W imieniu rodziny Henryka Sławika to zaszczytne wyróżnienie odebrał jego wnuk – pan Zbigniew Kutermak, natomiast rodzinę Józsefa Antalla reprezentowała wnuczka – pani Klara Héjj.

W tym roku obchody, dziesiąte już, odbywają się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę męczeńskiej śmierci Henryka Sławika w Mauthausen. Pomoc Węgrów dla uchodźców z Polski w tych tragicznych latach i bohaterskie postacie Sławika i Antalla stały się ich inspiracją. 

Organizatorami Dnia Węgierskiego w Katowicach są: Miasto Katowice, Katowickie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Henryka Sławika i Józefa Antalla oraz Stowarzyszenie Współpracy  i Przyjaźni Katowice-Miszkolc.    

 

Więcej informacji na stronie Miasta Katowice.

Conductor

Performers