NOSPR / Lawrence Foster / Rudolf Buchbinder

Concert hall
friday
18 October 2019 | time:19:30
NOSPR / Lawrence Foster / Rudolf Buchbinder

Programme

Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową

Ludwig van Beethoven IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58

George Enescu I Symfonia Es-dur op. 13

 

Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z Aleksandrą Konieczną, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Koncert na orkiestrę smyczkowąopus magnum Grażyny Bacewicz, powraca na pulpity muzyków NOSPR dokładnie 69 lat i 4 miesiące po prawykonaniu pod batutą Grzegorza Fitelberga. Choć skład orkiestry zmienił się od tego czasu całkowicie, siła oddziaływania dzieła, które Stefan Kisielewski opisał jako „krwisty kawał zdrowej i smacznej muzyki” pozostaje niezmienna. 

Rudolph Buchbinder na swój debiut w NOSPR wybrał IV koncert fortepianowy G-dur Ludwiga van Beethovena. Koncert zyskał przydomek „Skowronkowy”, za sprawą szerokich i łagodnych pejzaży, malowanych przez Beethovena, dla którego premiera tego utworu była jednocześnie ostatnim publicznym występem w roli solisty z orkiestrą. 

Georg Enescu zdecydował się nadać Symfonii Es-dur (1905) numer pierwszy, mimo, że wcześniej, jako nastolatek, napisał aż cztery symfonie w ramach ćwiczeń. Niech to jednak nikogo nie dziwi, Enescu do dziś pozostaje najmłodszym w historii studentem wiedeńskiego konserwatorium, do którego został przyjęty w wieku 7 lat! Pisząc więc Symfonię Es-dur w wieku 24 lat mógł już zaprezentować „dojrzałe” spojrzenie na późnoromantyczną tradycję symfoniczną spod znaku Schumanna i Brahmsa.

Conductor

Performers

Rudolf Buchbinder piano

Ticket prices

20 zł 35 zł 50 zł 80 zł

Subscription