Please Find – Henryk Mikołaj Górecki / Projekcja filmu

Concert hall
friday
14 September 2018 | time:19:00
Please Find – Henryk Mikołaj Górecki / Projekcja filmu

Programme

Zapraszamy Państwa na projekcję filmu dokumentalnego "PLEASE FIND – Henryk Mikołaj Górecki" w reżyserii Violetty Rotter-Kozery, która odbędzie się 14 września 2018 o godzinie 19:00 w sali koncertowej NOSPR. 
Wydarzenie to towarzyszyć będzie Międzynarodowemu Konkursowi Muzycznemu im. Karola Szymanowskiego

Zestawiając ze sobą wypowiedzi artystów, przyjaciół, rodziny i współpracowników kompozytora, reżyserka kreśli obraz wybitnego kompozytora awangardzisty. Film tworzy portret mistrza, ale też człowieka, wyrażającego swoją muzyką ból i cierpienie związane z traumą przeszłości. 

Szczególne miejsce w filmie zajmuje opowieść o niezwykłej popularności kompozytora na początku lat 90, kiedy to nagrana przez London Sinfonietta "Symfonia pieśni żałosnych" znalazła się na czołowych miejscach angielskich i amerykańskich lat przebojów muzyki poważnej. 

"Ta muzyka poruszyła wielu ludzi na całym świecie, którzy zaczęli pisać do Henryka Mikołaja Góreckiego. Nie znali adresu, pisali poprawnie nazwisko, a poza tym tylko Poland, lub Katowice, Poland i robili adnotację dla poczty: "please find" - Violetta Rotter–Kozera.

 

WSTĘP WOLNY