Kwartet Śląski / Michał Francuz / Wajnberg w Polsce

Chamber hall
saturday
19 January 2019 | time:18:00
Kwartet Śląski / Michał Francuz / Wajnberg w Polsce

Programme

Mieczysław Wajnberg IX Kwartet smyczkowy

Marek Stachowski - Musica festeggiante per quartetto d’archi

Władysław ŻeleńskiKwartet fortepianowy c-moll

W IX Kwartecie fis-moll op. 80 (1963) Mieczysława Wajnberga (1919-1996) doświadczamy pracy pamięci: lekkie motywy i jasne barwy stopniowo zagęszczają się, by spiętrzyć się w tragicznej kulminacji, po której następuje mozaikowy finał, jakby nić pamięci rozstrzępiła się, niby we śnie, na luźno powiązane wątki. Całość ujęta jest w formy niby-klasyczne, choć zarazem utwór ma formę „przekomponowaną” – to jeden wielki ciąg narracyjny, w którym kolejne ogniwa następują po sobie bez przerwy.  

Twórczość Marka Stachowskiego (1936-2004) mieści się w dwóch wielkich rozdziałach: w fazie pierwszej włączył się w nurt polskiej awangardy, w drugiej (po roku 1975) ponownie odkrył tradycję, osiągając czasem prostotę modlitewnej kontemplacji, z nawiązaniami do antyku, kultur egzotycznych i romantyzmu. Musica festeggiante (1995) tytułową „odświętność” chwyta w zderzeniach bloków akordowych z falami rytmicznego pulsu (z echami Góreckiego i amerykańskiej minimal music).  

Władysław Żeleński (1837-1921) pisał przede wszystkim opery i pieśni. Jego Kwartet fortepianowy c-moll op. 61 (1904 lub 1909), jedno z niewielu dzieł wciąż obecnych w repertuarze, to muzyka godna uwagi: z echami Brahmsa, choć w kolorycie ciemniejszym, jakby młodopolskiej „osmętnicy”, z bogatą melodyką i harmoniką posuniętą czasem do granic tonalności, z fantazyjnie potraktowanymi odniesieniami do polskiego folkloru.

Marcin Trzęsiok