Środa Młodych – Silesia przedstawia

Chamber hall
wednesday
12 December 2018 | time:19:30
Środa Młodych – Silesia przedstawia

Programme

Mauro Godoy VillalobosKoncert podwójny na wiolonczelę, gitarę i orkiestrę kameralną (prawykonanie światowe)

Hafdís Bjarnadóttir - Hikk!

Einojuhani RautavaaraPelimannit – Fiddlers op. 1

Edvard Grieg - Dwie melodie nordyckie

Duo Vitare

Agnieszka Kotulska-Rahunen - wiolonczelistka i Kimmo Rahunen - gitarzysta to duet dość nietypowy, który świeżym spojrzeniem patrzy na muzykę kameralną, wydobywając z cienia zapomniane, lub dotąd nieodkryte dzieła. Zespół Duo Vitare o polsko-fińskich korzeniach został założony w 2005 r. w Weimarze podczas studiów obojga muzyków w Hochschule fur Musik im. Ferenca Liszta. Od tego czasu koncertuje regularnie w całej Europie. Duo Vitare jest jednym z nielicznych na świecie duetów gitarowo-wiolonczelowych; ciągle poszerza swój repertuar zamawiając nowe utwory na ten unikatowy duet od wybitnych kompozytorów z całego świata, jak i poszukuje oryginalnych utworów w zapomnianej muzyce XVIII i XIX w.

Zespół zaprasza do współpracy wielu znakomitych artystów z całego świata. Jeden z ich ciekawszych projektów, zrealizowany z Arto Järvelą, wybitnym fińskim skrzypkiem folkowym, multiinstrumentalistą, związany był z obchodzoną w 2015 roku w Finlandii 150. rocznicą urodzin Jeana Sibeliusa i odbił się szerokim echem w całej Skandynawii. Po tym sukcesie artyści postanowili kontynuować współpracę, a Arto Järvelä - świetny aranżer i kompozytor - napisał nowe utwory na to unikatowe trio.

W kwietniu 2014 r. ukazał się debiutancki album zespołu - Canzonetta Italiana, który nagrany został w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie. Płyta otwiera on nowy rozdział w dziedzinie muzyki kameralnej XIX wieku na wiolonczelę i gitarę. Do niedawna sądzono, że na taki nietypowy duet skomponowano zaledwie kilka utworów w tym okresie. Tymczasem odnalezienie w prywatnej kolekcji austriackiej w 2010 r. trzech oryginalnych dziewiętnastowiecznych kompozycji na taki zespół pozwala przypuszczać, że takich ansambli  jak Duo Vitare mogło być w XIX stuleciu o wiele więcej.

Muzycy Duo Vitare byli i są są stypendystami: Ministra Kultury Finlandii (w latach 2008, 2010, 2013, 2015, 2017, 2018), LUSES, ESEK, Fińskiej Fundacji Kultury, Nordic Culture Point, Madetoja-Foundation.

Conductor

Wojciech Wantulok

Performers

TODO ART TRIO: Grażyna Jursza – flet, Dariusz Jursza – klarnet, Dawid Smykowski - fagot
Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna ARCHETTI
Aleksandra Konieczna prowadzenie koncertu

Ticket prices

1 zł