Wtorkowy Klub Jazzowy / Krzysztof Popek Project with Special Guests

Chamber hall
tuesday
28 May 2019 | time:19:30
Wtorkowy Klub Jazzowy / Krzysztof Popek Project with Special Guests

Programme

Krzysztof Popek, wybitny flecista, kompozytor, aranżer, lider. Pierwsze sukcesy odniósł na konkursach Jazz Juniors (1982) i Jazz nad Odrą (1985). Uznanie przyniosły mu występy z grupą Young Power, której był współzałożycielem i liderem. W 1996, wraz z własnym Kwintetem, nagrał album „Letters & Leaves” (nominacja do nagrody Fryderyka); w kolejnych latach zarejestrował szereg znakomitych płyt („House of Jade”, „You Are In My Heart”, „Estate”, „Fresh Air Project”) z udziałem muzyków polskich i amerykańskich, m.in. Victora Lewisa, Davida Friesena, Randy’ego Portera, Joe LaBarbery, Camerona Browna, Stephena Scotta, George’a Cablesa. Koncertował w najważniejszych klubach w Europie, wystąpił na festiwalach: Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, Molde International Jazz Festival, Göttinger Jazzfestival, Leverkusener Jazztage, Nancy Jazz Pulsations, Berliner Jazztage.

Eddie Henderson, znakomity trębacz amerykański. 1970-73 był członkiem Sekstetu Herbiego Hancocka. Później współpracował z Jazz Messengers Arta Blakeya, a następnie z Charlesem Earlandem, Richardem Davisem, Stanleyem Cowellem, Pharoahem Sandersem. Koncertował i nagrywał z muzykami polskimi – Andrzejem Cudzichem i Jarosławem Śmietaną.

Kirk Lightsey, amerykański pianista. Karierę rozpoczął w połowie lat 50. W kolejnej dekadzie nagrywał z Sonnym Stittem i Chetem Bakerem. 1979- 83 grał w zespole Dextera Gordona. Współpracował z Donem Cherrym, Jimmym Raineyem, Cliffordem Jordanem, Jamesem Moodym i grupą The Leaders. Jego najbardziej znane albumy to „Isotope” i „Everything Happens To Me”. 

John Betsch, amerykański perkusista działający w Paryżu, absolwent Berklee College of Music, jeden ważniejszych artystów jazzu nowoczesnego lat 80. i 90. Koncertował i nagrywał z m.in. Archiem Scheppem, Billym Bangiem, Steve’em Lacym. Współpracuje z polskimi artystami, m.in. Piotrem Wojtasikiem.

Stylistyka Kwintetu Krzysztofa Popka łączy elementy etniczne, nowoczesny postbop, free jazz i groove’ową pulsację. Koncepcja brzmienia opiera się na eksponowaniu dwóch instrumentów melodycznych – fletu altowego i trąbki/flugelhornu oraz kreatywności każdego z  wykonawców. Repertuar tworzą kompozycje członków zespołu oraz tematy m.in. Kenny’ego Barrona, Wayne’a Shortera, Eda Schullera i Cala Masseya. Wszystkie utwory posiadają wspólny idiom w sferze aranżacyjno-wykonawczej i budują jednolity klimat muzyki.

Performers

Krzysztof Popek Project with Special Guests
Krzysztof Popek flute
Eddie Henderson trumpet
Kirk Lightsey piano
Cameron Brown double bass
John Betsch percussion

Ticket prices

35 zł