Wtorkowy Klub Jazzowy / Urszula Dudziak - Wyśpiewam Wam Więcej

Chamber hall
tuesday
11 December 2018 | time:19:30
Wtorkowy Klub Jazzowy / Urszula Dudziak - Wyśpiewam Wam Więcej

Programme

Urszula Dudziak rusza w Polskę. Będzie nie tylko śpiewać, ale i dużo opowiadać!

Życie Urszuli Dudziak to materiał na niejedną książkę… Dlatego teraz, artystka „wyśpiewa jeszcze więcej” na wyjątkowych koncertach łączących muzykę z autobiograficzną opowieścią pełną wzruszeń, śmiechu i zwrotów akcji. 

Zapraszamy na koncert w ramach trasy koncertowej promującej książkę „Wyśpiewam wam więcej”.

Na próżno szukać w polskim show-biznesie postaci podobnej do Urszuli Dudziak. Artystka u progu 75 roku życia udowadnia, że wiek to pojęcie abstrakcyjne, a wszystko zależy od nastawiania. Swoim optymizmem i werwą mogłaby z powodzeniem obdzielić tysiące ludzi… I taki właśnie ma zamiar – podczas swoich koncertów. Te spotkania służą nie tylko wsłuchiwaniu się w Jazz, ale także wymianie energii i doświadczeń. Pomiędzy jednym, a drugim utworem wokalistka zdradzi widzom historie, które zawarła w książce. Obecni na koncertach usłyszą je jako pierwsi. 

 

Trasa promuje drugą już książkę w dorobku wybitnej wokalistki. Pierwsza pt. „Wyśpiewam wam wszystko”, okazała się bestsellerem i szturmem zdobyła serca tysięcy czytelników. Teraz, po sześciu latach od tamtej premiery, kolej na dokładkę w postaci „Wyśpiewam wam więcej”. Opowieść snuta w nieco innym stylu i tempie, „opowieść jak koronka” – jak mówi o niej sama artystka. Z jej słów wyłania się portret kobiety silnej, znającej smak sukcesu, ale i porażki, z wielu nici-wątków powstaje wzór skomplikowany jak samo życie. Składa się nań kolejna porcja muzycznych wspomnień i zabawnych anegdot, refleksja nad codziennością i potężna dawka optymizmu.

Każdego, kto potrzebuje zastrzyku pozytywnej energii zapraszamy na koncerty i zostawiamy ze słowami Urszuli”:

„Należy nam się radość, spełnienie i szczęście bez względu na to gdzie jesteśmy, co robimy, jak nam się powodzi i w jakim jesteśmy wieku. W życiu dużo (a nawet wszystko) można zmienić, to kwestia starań, mniejszego lub większego wysiłku. Pokażę Wam, jak to się robi i gdzie drzemie sekret mojego dobrego samopoczucia na co dzień.” 

 

Urszula Dudziak, gwiazda polskiego i światowego jazzu, wybitna wokalistka, kompozytorka, solistka, liderka. Leonard Feather, jeden z największych autorytetów w dziedzinie jazzu, napisał o niej: „Dysponując niesłychanie szeroką skalą głosu, wyobraźnią improwizatorską i posługując się nowymi technikami elektronicznymi, wprowadziła ludzki głos w erę kosmosu”. W 1979 została wybrana przez „Los Angeles Times” Wokalistką Roku, a magazyn „Down Beat” umieścił ją na drugim miejscu po Elli Fitzgerald. Zadebiutowała w 1958 w zespole Krzysztofa Komedy. W1964 rozpoczęła stałą współpracę z Michałem Urbaniakiem. Na początku lat 70. zaczęła odchodzić od tradycyjnego śpiewu na rzecz improwizowanych wokaliz przetwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych – jej nowatorski album „Newborn Light”, nagrany w 1972 w duecie z pianistą Adamem Makowiczem, otrzymał najwyższą ocenę (pięć gwiazdek) pisma „Down Beat”. W 1973 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wspólnie z kolejnymi grupami Urbaniaka święciła triumfy przez niemal dwie dekady. Nagrywała znakomite albumy (m.in. „Urszula”, 1975, ze słynną Papayą, „Midnight Rain”, 1977, „Future Talk”, 1979), występowała solo (jako One Woman Show) i współpracowała z gwiazdami jazzu: Herbiem Hancockiem, Jaco Pastoriusem, Ronem Carterem, Michaelem Breckerem, Dizzym Gillespiem, Archiem Sheppem, Gilem Evansem, Bobbym McFerrinem. W latach 80. zaczęła ponownie występować Polsce, m.in. na Jazz Jamboree, Dniach Komedy i Festiwalu Wokalistów Jazzowych. W kolejnej dekadach koncertowała i nagrywała z grupą Walk Away, Grażyną Auguścik i córką Miką Urbaniak. W 2013, wspólnie z młodymi muzykami, zarejestrowała album „Wszystko gra”.

 

Repertuar koncertu wypełnią kompozycje z najnowszego albumu wokalistki (m.in. Wookies Walk, Turkisch Mazurka, Cajon ), opracowania utworów Mozarta (Lacrimosy, Marsza Tureckiego) oraz starsze utwory, m.in. Papaya i Krakowiak.

 

Bogdan Chmura

Performers

Urszula Dudziak vocal
Jan Smoczyński keyboard instruments
Łukasz Poprawski saxophone
Krzysztof Pacan bass guitar
Robert Cichy guitar
Tomek Torres percussion

Ticket prices

70 zł