Środa młodych / Koncert studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Chamber hall
wednesday
30 May 2018 | time:19:30
Środa młodych / Koncert studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Programme

Interpretacje ruchowe kompozycji Claude’a Debussy’ego

 

PRELUDIA

 

Claude Debussy – Wrzosy (Preludium nr 5 z II tomu)

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Wiatr na równienie (Preludium nr III z I tomu)

Olga Czech (ruch)

Barbara Dutkiewicz (choreografia muzyki)

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Ślady na śniegu (Preludium nr VI z I tomu)

Maria Bernaciak, Agnieszka Frączek (ruch)

Barbara Dutkiewicz (choreografia muzyki)

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Dziewczę o lnianych włosach (Preludium nr VIII z I tomu)

Agnieszka Talarczyk (ruch)

Barbara Dutkiewicz (choreografia muzyki)

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Przerwana serenada (Preludium nr IX z I tomu)

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Pochłonięta katedra (Preludium nr X z I tomu)

Maria Bernaciak, Olga Czech, Agnieszka Frączek, Agnieszka Talarczyk (ruch)

Barbara Dutkiewicz (choreografia muzyki)

Jakub Gerula (fortepian)

 

 

ETIUDY

 

Claude Debussy – Etiuda nr 1 Pour les cinq doigts (d'après monsieur Czerny) z I tomu

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Etiuda nr 9 Pour les notes répétées z II tomu

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Etiuda nr 9 Pour les sonorités opposées z II tomu

Agnieszka Frączek (ruch)

Barbara Dutkiewicz (choreografia muzyki)

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Etiuda nr XII Pour les accords z II tomu

Jakub Gerula (fortepian)

 

 

SZTYCHY

 

Claude Debussy – Pagody z cyklu Sztychy

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Wieczór w Granadzie z cyklu Sztychy

Maria Bernaciak, Olga Czech, Agnieszka Frączek, Agnieszka Talarczyk (ruch)

Barbara Dutkiewicz (choreografia muzyki)

Jakub Gerula (fortepian)

 

Claude Debussy – Ogrody w deszczu z cyklu Sztychy

Jakub Gerula (fortepian)

 

Agnieszka Frączek - absolwentka  Specjalności Rytmika na Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach oraz kierunku Choreografia i teoria tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina w Warszawie

Nauczyciel rytmiki, gry na fortepianie, a także prowadząca zajęcia taneczne z dziećmi i młodzieżą. Absolwentka Studia Teatru Fizycznego w Bytomiu , należącego do Stt, a takze uczestniczka licznych warsztatów tańca współczesnego w Polsce. Swoje umiejętności ruchowe obecnie rozwija w Bytomski Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, uczęszczając na zajęcia oraz biorąc udział w spektaklach choreografii Anny Piotrowskiej, min. Neverland finding.

 

Agnieszka Talarczyk - studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - specjalność Rytmika i przedmioty ogólnomuzyczne. W 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem Studium Wokalno-Baletowe w Gliwicach zdobywając tytuł Aktora Scen Muzycznych. W 2015 roku jako instruktor ruchu scenicznego współpracowała z Bielską Autorską Szkołą Aktorską im A. Osieckiej przy spektaklu "Ania z Zielonego Wzgórza" W latach 2012-14 Artystka Gliwickiego Teatru Muzycznego, wystąpiła m.in w operetce "Noc w Wenecji" i „Rewia Przebojów”. Aktualnie aktorka Teatru Muzycznego Arte Creatura. Współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Sztuki Scenicznej Connect Art prowadząc warsztaty z tańca klasycznego i modern jazz. Wciąż mało jej sceny dlatego angażuje się w liczne projekty akademickie: Opera "Czarodziejski Flet" , koncerty interpretacji ruchowych muzyki.

 

Barbara Dutkiewicz - absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na specjalności Rytmika. Uczelnię tę ukończyła z wyróżnieniem 1995 roku. Swoje umiejętności doskonaliła, studiując także: w Studium Pantomimy Teatru Dźwięku i Ruchu IOTA w Katowicach (1991–1994); oraz w de Theaterschool, Amsterdam School of the Arts (1996–1998, studia na Wydziale School for New Dance Development).

Głównym obszarem jej zainteresowań jest współczesny warsztat sceniczny. Jej działania twórcze obejmują m.in. teatralne interpretacje muzyki, choreografie, kompozycje ruchu scenicznego w spektaklach teatralnych, formy parateatralne, projekty autorskie. Występowała i prezentowała swoje prace w Polsce, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech, Austrii, Czechach i na Ukrainie. Do ważniejszych realizacji należą: "Time and again" we współpracy z Fiori di folia z Utrechtu – premiera w roku 1999, Berlin oraz "Historia żołnierza wg muzyki I. Strawińskiego" we współpracy z Orkiestrą Muzyki Nowej – premiera w roku 2000 na w Katowicach.

Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki

Stypendystka Fundacji im. S. Batorego

Laureatka I Europejskiego Konkursu Rytmiki w Trossingen (Niemcy) 1994

Zajmuje się także działalnością naukowo-dydaktyczną, pracując jako adiunkt (dr hab) w Akademii Muzycznej w Katowicach (gdzie prowadzi zajęcia m.in. z zakresu: kompozycji ruchu, techniki ruchu, tańca historycznego, ruchu scenicznego). Jest autorką wielu publikacji z tego zakresu. Prowadziła liczne zajęcia warsztatowe oraz wykłady w kraju i za granicą, m.in.: Niemcy (Instytut Rytmiki w Hellerau,  Musikhochschule w Trossingen oraz Akademie Remscheid fur Kulturelle Bildung ), Szwecja (Royal College of Music w Sztokholmie), Austria (University of Music and Performing Arts w Wiedniu), Wielka Brytania (Coventry University).

 

Jakub Gerula – absolwent Zespołu Szkół Muzycznych nr.2 im.Wojciecha Kilara w Rzeszowie. Muzyczne zacięcie odziedziczył po rodzicach – wiolonczelistach. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat pod okiem Anny Dymek i już jako młody uczeń odnosił sukcesy na wielu ogólnopolskich konkursach pianistycznych.

Pierwszym ważniejszym osiągnięciem było zdobycie III miejsca w I Polsko-Niemieckim Turnieju Pianistycznym im.Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2004). Kolejne laury o randze międzynarodowej zdobył w Paryżu - Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Concours Musical de France" im. Ginette Gaubert (2005).

Kolejne nagrody były wynikiem pracy w klasie fortepianu Żanny Parchomowskiej: wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Jūrmala 2007" (Łotwa) oraz Nagroda Dyrektora Konkursu XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (Warszawa-Łomianki-Izabelin, 2008). W 2010r zdobył I nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi, II nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle a także wyróżnienie w Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie. Brał udział w licznych koncertach na rzecz promocji szkoły i miasta, m.in podczas Inauguracji Roku Chopinowskiego w Rzeszowie w 2010r.

W 2011 roku rozpoczął studia w Hochschule für Musik und Tanz Köln, gdzie jego profesorami byli Jacob Leuschner i Ilja Scheps. Występował podczas wielu znanych festiwali, m.in Klavierfestival Ruhr, Ruhrtriennale, czy Acht Brücken Festival. Brał udział w projektach Ensemble musikFabrik, zespołu wykonującego muzykę współczesną na całym świecie. W 2015 w ramach programu Erasmus, studiował w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie, gdzie miał okazję pracować pod okiem profesora Pierre Réach. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały i prof. Huberta Salwarowskiego.

Jako solista występował wielokrotnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, a także z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną.

 

Maria Bernaciak - w 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jednocześnie uczestniczyła w Instruktorskim Kursie Kwalifikacyjnym na specjalizacji tańca współczesnego w Krakowie, gdzie obecnie kontynuuje współpracę już jako prowadząca zajęcia.

Na co dzień swoją pasję do muzyki i tańca (ściśle) z nią związanego przekazuje uczniom śląskich szkół muzycznych, a także w Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich, z którego uczniami zdobyła III miejsce na przeglądzie tanecznym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej (2014) oraz została laureatką w konkursie Narodowego Instytutu F. Chopina „Klasyka w klasie. Najlepsza lekcja o muzyce poważnej” (2017).

Razem z Alicją Pacześniak-Słotą – dyrygent orkiestry „Śląskie Smyki” – rozwija projekt spektakli muzycznych „W krainie bajek”, do którego zarówno przygotowuje interpretacje piosenek oraz utworów muzycznych, jak i sama kreuje rolę Mary Poppins.

Przygotowuje również autorskie scenariusze do koncertów, które odbywają się m.in. w PSM I st. w Tarnowskich Górach.

W 2017 roku była jurorką XXVI Jurajskiego Festiwalu Tańca Freestyle w Kłobucku oraz wykonawczynią podczas koncertu z okazji Dni Zoltana Kodaly’a z cyklu „Środa Młodych” w NOSPRze.

W każdej ze swoich działalności dba o to, aby jej podopieczni lub odbiorcy, wynieśli ze wspólnego spotkania dużą wartość – nie tylko muzyczną, ale i dla swojego, szeroko rozumianego rozwoju wewnętrznego.

 

 

Performers

studenci Akademii Muzycznej w Katowicach
Sold out

Ticket prices

1 zł