Środa młodych / Koncert Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia

Chamber hall
wednesday
7 March 2018 | time:19:30
Środa młodych / Koncert Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia

Programme

Béla Bartók – I Rapsodia na skrzypce i fortepian Sz. 87

Karol Szymanowski – Mity op. 30: nr 1 Źródło Aretuzy,

                                – Kołysanka op. 52

Olivier Messiaen – Temat z wariacjami na skrzypce i fortepian

Witold Lutosławski – Recitativo e Arioso

                               – Subito

Alicja Miruk-Mirska

Jest studentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Beaty Warykiewicz-Siwy. Swoje umiejętności doskonali również podczas licznych warsztatów i kursów mistrzowskiej interpretacji pracując pod okiem tak wybitnych pedagogów jak: Ivry Gitlis, Ricardo Odriozola, Zsolt-Tihamer Visontay, Roland Baldini, Piotr Pławner. Jest laureatką pierwszych nagród w kategorii solowej na międzynarodowych konkursach w Filadelfii (Włochy, 2017) oraz im. Antonia Salieriego w Legnago (Włochy, 2016). W 2014 r. występowała jako solistka z Gliwicką Orkiestrą Kameralną. Jest stypendystką Rektora Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, stypendystką Fundacji Mistral oraz finalistką ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za swoje osiągnięcia artystyczne dwukrotnie została odznaczona statuetką Zwiastuny Młodych Talentów przez Prezydenta Miasta Gliwice.

 

 Ichin Nyamaa

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego oraz adt. dr. Huberta Salwarowskiego. Jest laureatką nagrody specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyk Chopin and Mongolia in 21th­ Century. W swoim dorobku artystycznym posiada także główne nagrody na międzynarodowych konkursach w kategorii solistów: III nagrodę na Concorso Musicale Citta di Filadelfia, II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Antonia Salieriego w Legnago, II oraz III nagrodę na VIII i IX Konkursie The J. Chuluun Piano Competition w Mongolii. Jest absolwentką Music and Dance College w Ułan Bator. Doskonaląc swój talent miała okazję pracować z tak uznanymi autorytetami w dziedzinie pianistyki jak: Andreas Staier, Ivo Kahanek, Tamas Ungar, Zbigniew Raubo, Piotr Paleczny. Współpracuje z Mongolian Opera and Ballet Theatre, gdzie w 2011 r. koncertowała w składzie Orkiestry Dance and Music College oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ichin Nyamaa jest także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

PolMon Duo

Powstał w 2015 roku utworzony przez studentki Akademii Muzycznej  im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podczas studiów Zespół był prowadzony przez grono wybitnych pedagogów, kameralistów: prof. Urszulę Stańczyk, prof. Beatę Warykiewicz–Siwy oraz Marka Mosia.

Ideą PolMon Duo jest budowanie ponadnarodowego mostu kulturalnego, wzajemne inspirowanie się i współpraca na gruncie artystycznych idei, przełamująca różnice kulturowe.

Ta międzynarodowa, a nawet międzykontynentalna współpraca zaowocowała wieloma znaczącymi osiągnięciami na konkursach krajowych i międzynarodowych: I miejscem z nagrodą specjalną Paolo Serrao za uzyskanie najwyższej punktacji konkursowej (100/100) w kategorii kameralnej na Międzynarodowym Konkursie Citta di’Filadelfia (Włochy 2017), II nagrodą w kategorii kameralnej na Międzynarodowym Konkursie Art-Duo dla Młodych Muzyków w Gyor (Węgry, 2017), I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie im. Antonia Salieriego w Legnano (Włochy 2016), wyróżnieniem w Międzynarodowym Konkursie Rising Stars Grand Prix w Berlinie (2016), udziałem w finale Międzynarodowego Konkursu im. Luigiego Nono w Turynie (2016), III nagrodą w Międzynarodowym przeglądzie Zespołów Kameralnych  w Jaworze (2015), III nagrodą na Międzyuczelnianym Konkursie Duetów w Katowicach (2015). 

PolMon Duo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Katowic oraz Śląska. W 2017 roku wystąpił w koncercie pt. Od Beethovena do Bartoka w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w Willi Caro w Gliwicach, w XXVI i XXVII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowanym przez IPIUM Silesia. Zaproszony został również do uczestnictwa w koncercie inaugurującym Festiwal Mikstury Kultury w UMFC w Warszawie oraz w koncercie pt. Music in the Wisual w Auli im. B. Szabelskiego w Katowicach, Koncercie Laureatów w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa, koncercie wieńczącym Warsztaty Kameralne Storioni Trio. We wrześniu 2017 roku PolMon Duo brało udział w Międzynarodowym Festiwalu JAV Music Festival, uczestnicząc również w Masterclass prowadzonych przez Yury Revich. Doskonaląc swoje umiejętności Zespół uczestniczył również w Chamber Music Masterclasses prowadzonych przez Einar Rottingen (Norwegia) i Stefkę Perifanovą (Szwajcaria).

Chcąc uwydatnić nietypowy, międzynarodowy a wręcz międzykontynentalny skład zespołu, PolMon Duo ma w swoim repertuarze oprócz fundamentalnych dzieł największych mistrzów takich jak: Bach, Beethoven, Brahms, Bartok czy Messiaen również utwory polskie - Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego i mongolskie  - S. Damdinsurena i J. Chuluuna, których twórczość oparta jest na tradycyjnej muzyce mongolskiej, wykorzystującej narodowe motywy i pieśni śpiewane do dziś na mongolskich stepach.

Performers

PolMonDuo: Alicja Miruk-Mirska (skrzypce), Ichin Nyamaa (fortepian)

Ticket prices

1 zł