Środa młodych / Piotr Tarcholik oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie

Chamber hall
wednesday
28 February 2018 | time:19:30
Środa młodych / Piotr Tarcholik oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie

Programme

Eugène Ysaÿe – Sonata a-moll na dwoje skrzypiec op. posth.. (cz. 1)

George Enescu – Oktet smyczkowy op. 7

 

Piotr Tarcholik oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie :

Piotr Tarcholik (I skrzypce)

Aleksandra Czajor (II skrzypce)

Aleksandra Steczkowska (III skrzypce)

Anna Pacholczak (IV skrzypce)

Monika Młynarczyk (I altówka)

Damian Kułakowski (II altówka)

Julia Kotarba (I wiolonczela)

Jakub Gajownik (II wiolonczela)

Aleksandra Czajor w 2013 ukończyła Akademię Muzycznną w Krakowie w klasie skrzypiec dr hab. Piotra Tarcholika. Równolegle kształciła się w ARTez Konserwatorium w Zwolle w Holandii w klasie skrzypiec Sary Kapustin i kameralistyki Jeroena Reulinga. W latach 2014-2016 wraz ze swoim kwartetem smyczkowym Airis String Quartet odbyła studia podyplomowe w klasie kameralistyki prof. Johannesa Meissla na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu oraz była członkiem European Chamber Music Academy. Od 2016 studiowała także w Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii w klasie skrzypiec Tatiany Samouil i Benjamina Braude oraz odbyła studia podyplomowe w dziedzinie kameralistyki w klasie Piotra Szumieła na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (wraz z Airis String Quartet). Obecnie jest doktorantką w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Aleksandra Czajor prowadzi bogatą działalność koncertową i kameralną. Wystepowała u boku takich artystów jak Agata Szymczewska, Kevin Kenner, Mats Lindstrom, Jose Gallardo, Szymon Krzeszowiec, Piotr Janosik,Tomoko Akasaka. Ma na swoim koncie liczne nagrania CD i DVD jako członkini orkiestr: AUKSO, NOSPR, Corda Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Od 10 lat współpracuje z Przemyską Orkiestrą Kameralną okazjonalnie prowadząc ją jako koncertmistrz od pulpitu i solistka. Od 2008 jest współzałożycielką i liderką kwartetu smyczkowego Airis String Quartet. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody na międzynarodowych konkursach. W 2017 kwartet otrzymał Stypendium Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska” na nagranie i wydanie płyty z dziełami kwartetowymi Karla Amadeusa Hartmanna, która ukaże się w drugiej połowie 2018.  Była stypendystką  wielu instytucji: Stowarzyszenie Parlament Dobroczynności, Złota Spinka Nowej Trybuny Opolskiej, Agrafka Muzyczna Sapere Auso.

Aleksandra Maria Steczkowska - skrzypaczka, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Piotra Tarcholika. Jako solistka brała udział w licznych prestiżowych konkursach skrzypcowych, jak na przykład IV Młodzieżowy Konkurs na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (II miejsce) czy IV Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów (wyróżnienie).

Jej największą pasją jest kameralistyka; w sierpniu 2017 roku miała zaszczyt uczestniczyć w elitarnym Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy, odbywającym się na Zamku Książ, wykonując klasykę muzyki kameralnej oraz kompozycje współczesne  z takimi artystami jak Tomoko Akasaka, Alexander Gebert. Aleksandra jest prymariuszką Imladris Quartet, który zdobył II nagrodę podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Zespołów Kameralnych w Szczecinie (2017). Kwartet ten współpracował ze światowej klasy zespołami, takimi jak Auryn Quartet, muzykami Belcea Quartet oraz Lutosławski Quartet.

Aleksandra Maria Steczkowska jest członkiem Młodej Polskiej Filharmonii. Artystka współpracuje także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Jest wieloletnią stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej oraz Fundacji Zwierciadło. Uhonorowana także została Stypendium Prezesa Rady Ministrów i  Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Pacholczak - skrzypaczka, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec Piotra Tarcholika. Ma na swoim koncie koncerty z wieloma wybitnymi muzykami polskimi – Piotrem Tarcholikiem, Jakubem Jakowiczem, Piotrem Reichertem, Marcinem Baranowskim, członkami kwartetu smyczkowego DAFO oraz zagranicznymi – m. in. Jeroen Reuling, członkowie Scharoun Ensemble Filharmonii Berlińskiej. W listopadzie 2017 wraz z kwartetem smyczkowym Imladris zdobyła II miejsce na II Olimpiadzie Zespołów Kameralnych w Szczecinie. Często współpracuje z orkiestrami polskimi (NOSPR w Katowicach, Polska Orkiestra Muzyki Filmowej) oraz uczestniczy w międzynarodowych festiwalach, m.in. Internationale Junge Orchesterakademie (Niemcy), Sommer Musik Akademie Schloss Hundisburg (Niemcy), Suoni dal Golfo (Włochy). Jest absolwentką Akademii Orkiestrowej NFM we Wrocławiu.  Swoje umiejętności solistyczne i kameralne doskonaliła podczas wymiany studenckiej z Hochschule fur Musik Detmold oraz na kursach mistrzowskich w klasach Grigorija Zhyslina (2014), Łukasza Błaszczyka, Jakuba i Krzysztofa Jakowiczów, Krzysztofa Śmietany, Alexandra Geberta, Krzysztofa Chorzelskiego, Krzysztofa Węgrzyna, Marcina Markowicza.

Damian Kułakowski - w roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej. Grę na altówce rozpoczął w roku 2011. Wraz z Piotrem Hausenplasem i  Magdaleną Szczepanowską współtworzy trio smyczkowe Canone All’unisono, które dokonało m.in. polskiego prawykonania (2016) Tria smyczkowego Pawła Kleckiego. Warsztat instrumentalny oraz kameralny kształcił m.in. u Kai Danczowskiej, Krzysztofa Chorzelskiego czy Dmitrija Sitkowieckiego. Do ostatnich osiągnięć należy II nagroda w kategorii altówek na Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe na Słowacji (2014) i III miejsce w II Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (2015). Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z Sinfoniettą Cracovią oraz Polish Art Philharmonic. Damian Kułakowski ukończył także z wyróżnieniem studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako dziennikarz muzyczny współpracował m.in. z Gazetą Wyborczą, Beethoven Magazine i portalem muzycznym kraków.eu. 

Jakub Gajownik (ur. 1991). Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli dr. D. Połońskiego. Tytuł licencjata sztuki otrzymał na Wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego- we Wrocławiu w klasie prof. S. Firleja. Po uzyskaniu tytułu magistra podjął studia podyplomowe na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie kameralistyki  prof. Johannesa Meissla. Swój warsztat artystyczny doskonalił pod kierunkiem tak wybitnych artystów, jak: T. Strahl, K. Michalik, J. Oćić, M. Flaksman, U. Tischbirek czy P. Buck.

Jest laureatem wielu nagród, mi.in.I miejsce w III grupie Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach (Bydgoszcz 2014) - Cracofonia String Quartet, oraz II i I miejsce na Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w grupie Mistrzów (Bydgoszcz 2015-2016) - Cracofonia String Quartet oraz Antarja Quartet. Jest również stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej oraz I Culture Orchestra. Koncertował zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in.: we Francji Włoszech, Niemczech, Ukrainie, Czechach, Iranie, Chinach, Macedonii, Serbii, Słowenii i Białorusi.

Julia Kotarba - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli Jana Kalinowskiego którą ukończyła w roku 2014. Kształciła się również w Artez Institute of Music w Holandii oraz w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie wiolonczeli Jeroena Reulinga. Odbyła również, wraz z kwartetem smyczkowym, studia podyplomowe na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kameralistyki Piotra Szumieła. Jako kameralistka odbyła wiele koncertów w Polsce jak i za granicą.  Jest laureatką Ogólnopolskich Przesłuchań klas wiolonczeli w Łodzi (2009), oraz laureatką międzynarodowych Gorlickich Konfrontacji Akordeonowych (2013), gdzie w duecie z akordeonem zdobyła III nagrodę. Występowała m.in. na Festiwalu Oberstdorfer Musicsommer oraz Haus Marteau w Niemczech, Midi Minimes w Belgii,  Yong Talent Festival Schiermonnikoog w Holandii, Diotima Academy we Francji, Warszawskiej Jesieni w Warszawie.  Jako solistka jak i kameralistka, poszukuje wszechstronności. Była członkiem zespołu muzyki tradycyjnej Promyki Krakowa oraz jazzowej formacji Young Jazz Lions prowadzonym przez Jarka Śmietanę. Obecnie Julia jest członkiem Airis Quartet, a od roku 2015 jest koncertmistrzem sekcji wiolonczel w Polish Art Philharmonic pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka.

Monika Młynarczyk (ur.1987) w 2011 ukończyła z wyróżnieniem Krakowską Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec Piotra Tarcholika. Następnie kontynuowała studia w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie skrzypiec Philippa Graffin i altówki Tony'ego Nysa. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem Midori Goto, Ivry Gitlis'a, Gérard'a Caussé, Grigorija Zhyslina.

Koncertowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Belgii oraz Holandii. Jako kameralistka wzięła udział w licznych międzynarodowych festiwalach m.in.: Encuentro de Santander w Hiszpanii, Festival Musiq3 w Brukseli, Festival Midis-Minimes w Brukseli, Musique au Leman w Thonon we Francji. Od 2015 jest muzykiem Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. W 2017 rozpoczęła współpracę z operą florencką Maggio Musicale, z którą koncertowała pod dyrekcją Zubina Mehty i Fabia Luisi.

 

Performers

studenci Akademii Muzycznej w Krakowie

Ticket prices

1 zł